W programie tegorocznej edycji znalazł się spektakl dla dorosłych widzów „Białogłowy w pludrach”, który będzie można zobaczyć w wersji widowiskowej 22 lutego (wtorek) w Teatrze Ludowym, a także połączony ze spotkaniem z aktorami 25 lutego (piątek)  oraz w wersji standardowej 26 i 27 lutego (sobota, niedziela) w Teatrze Praska 52. Spektakl opowiada o zabawnych perypetiach grupy podróżnych, których drogi przetną się w będącej siedzibą zbójców karczmie. Widzowie będą śledzić przygody Signory Prudencji uciekającej wraz ze służącym przed windykatorem, syna zmarłego kupca oraz ukrywającej się przed ojcem i zaaranżowanym małżeństwem córki Pantalone. 24 lutego (czwartek) o godzinie 18.00 w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) odbędzie się wykład „Tajemnice maski – o powstawaniu masek komedii dell’arte” przygotowany przez Pracownię Maski Jonathana Fröhlicha. Dla najmłodszych widzów przygotowany został spektakl rodzinny „Kraina pieczonych gołąbków”, który będzie można obejrzeć 26 i 27 lutego (sobota, niedziela) o godzinie 12.00 w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza. Dodatkową atrakcją XIII Dni Komedii dell’Arte będą ponownie dostępne w formie odcinków na platformie PLAY KRAKÓW nagrane w ramach zeszłorocznej edycji „Spotkania z komedią”.
25 lutego cały świat świętuje narodziny komedii dell’arte (Commedia dell’Arte Day). Polskie obchody tego międzynarodowego święta odbędą się w Krakowie.

Włoska komedia

Sięgająca swoimi korzeniami do XVI wiecznych Włoch komedia dell’arte to wyjątkowa forma teatru, której scenariusz zwany canevas jest jedynie ramą spektaklu, a ostateczny przebieg przedstawienia determinują improwizowane przez aktorów lazzi – gagi, popisy akrobatyczne i skecze sytuacyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy spektakl jest wyjątkowy, a widzowie niezależnie od znajomości fabuły, za każdym razem zaskakiwani są zwrotami akcji i przebiegiem intrygi. Postacie pojawiające się w komediach dell’arte przyodziane są w maski odwzorowujące przywary różnych grup społecznych. Wśród postaci znajdujemy postać kupca weneckiego – Pantalone, doktora nauk wszelakich – Dottore, wyrachowaną – Signorę, sprytnych służących – Arlekina, Brighellę oraz pokojówkę – Kolombinę, młodych zakochanych oraz wychwalającego swoje własne sukcesy żołnierza – Capitano.  Uniwersalne typy postaci występujące w komedii dell’arte przeniknęły do innych form kultury i do dziś można je odnaleźć w dziełach komediopisarzy i dramaturgów oraz współczesnych komediach.

Krajowa Scena Komedii dell’Arte

Miłośnicy komedii dell’arte mogą przez cały rok uczestniczyć w spektaklach wystawianych na deskach Teatru Praska 52, który za sprawą Fundacji Studio Dono i Trupy KOMEDIANTY w 2016 roku powołał do życia Krajową Scenę Komedii dell’Arte. W stałym repertuarze Teatru Praska 52 znalazły się przedstawienia realizujące zasady powstałej w XVI wieku we Włoszech komedii: „Oberża pod Złamanym Groszem”, „Pan i Sługa, czyli kto pragnie wszystkiego wszystko stracić musi”, „Schadzki Weneckie”, „Mieszczanin Szlachcicem”, „Perypetie Arlekina” – spektakl skierowany do młodszego widza, a od tego sezonu także ”Białogłowy w pludrach”.

Dni Komedii dell’Arte są współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Organizatorzy: Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza

Partnerzy: Włoski Instytut Kultury, Balet Cracovia Danza, Teatr Walki, Teatr Praska 52, Trupa KOMEDIANTY

Szczegóły na: www.dnikomedii.pl

PROGRAM

XIII Dni Komedii dell’Arte
Kraków | 22.02 – 27.02.2022
  • 22.02/wtorek, godz. 19.00 | Miejsce: Teatr Ludowy (Os. Teatralne 34)
    Inauguracja XIII Dni Komedii dell’Arte
    Białogłowy w pludrach - widowisko teatralne
    Trupa KOMEDIANTY, Balet Cracovia Danza, Teatr Walki
  • 25.02/piątek | Miejsce: Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
    godz. 19.00
    Białogłowy w pludrach
    Trupa KOMEDIANTY

    godz. 20.45
    Spotkanie z aktorami po spektaklu „Białogłowy w pludrach”
    Moderator Paweł Czechowski

Plakaty

plakat

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.