Krakowskie Noce to wyjątkowy cykl, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa i goście mogą brać udział w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzać na co dzień zamknięte miejsca i bezpośrednio obcować z kulturą i sztuką. Tegoroczna edycja Nocy Poezji będzie okazją do poznania twórczości krakowskich poetów. Po ponad roku ograniczonej działalności instytucje kultury otworzą swoje podwoje, zapraszając krakowian na spotkania z interpretacjami utworów poetyckich prezentowanymi w nietypowej formie.

Poeta z Podgórza

Happening muzyczno-poetycki „Miasto, maszyna, dźwięków masa” odbędzie się w budynku dawnej szkoły powszechnej, do której uczęszczał Tadeusz Peiper. Peiper był pisarzem wyjątkowym, stworzył nowy język poezji oparty na nieoczywistej, wyrafinowanej metaforze. Pisał traktaty, zachwycony nowoczesnością i jej brutalizmem pragnął poprzez język oddać jej współczesny nieuchwytny rytm i melodię. To melodia zgrzytliwa maszyn i kominów fabrycznych, to rytm szybki, niespokojny rytm miasta i masy ludzkiej.

Podczas happeningu zaprezentowana zostanie skomponowana przez Krzysztofa Gawlasa muzyka elektroakustyczna, wzbogacona przez przetwarzające masę dźwięków komputery, maszyny tworzące nowe brzmienia, zgrzyty, świsty, odgłosy miasta - zawierają się w projekcie „Miasto, maszyna, dźwięków masa”. Interpretacji poezji podejmie się sopranistka Blanka Dembosz-Tondera.

Gra śladami poezji

Od soboty do piątku (2-8.10) będzie można również wziąć udział w grze miejskiej  „Podgórze Peipera” prowadzonej w wyjątkowej, internetowo-spacerowej formie. Centrum Kultury Podgórza zaprasza mieszkańców dzielnicy oraz całego Krakowa do odwiedzenia miejsc związanych z życiem i twórczością Peipera, a także sprawdzenia spostrzegawczości i rozwiązywania zagadek. Uczestnicy wyruszą szlakiem cytatu „Wielbiłem drogi którymi wśród podartych widnokręgów dym złota wjeżdża w miasto”. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo (od 6.10), pod adresem: edukacja@ckpodgorza.pl. W wiadomości trzeba podać m.in. nazwę swojej drużyny oraz liczbę jej członków. W odpowiedzi uczestnicy otrzymają karty zadań – ze wskazówkami pozwalającymi odnaleźć w terenie punkty kontrolne, w których czekać będą zadania do rozwiązania oraz polami na uzupełnienie odpowiedzi. Co ważne, trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca o małym natężeniu ruchu, w których możliwe jest swobodne zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla publiczności spektaklu wystawianego w ramach Nocy Poezji będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniu będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Szczegółowy program Nocy Poezji 2021 jest dostępny na: krakowskienoce.pl

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.