Nie przywykliśmy do pustych korytarzy i głuchej ciszy – na co dzień Centrum Kultury Podgórza tętni życiem. I choć na spotkania twarzą w twarz ze stałymi – oraz, mamy nadzieję, również nowymi Klientami – przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, nie chcemy tracić szansy, jaką daje możliwość organizowania zajęć online. Zdalna formuła nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, ale ma inne zalety – sprawia, że z naszej oferty mogą skorzystać również Ci, którym do tej pory, ze względu na dzielącą nas odległość, do Centrum Kultury Podgórza nie było po drodze. Jako jedna z największych miejskich instytucji kultury w Krakowie oferujemy naukę i zabawę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i w doskonałej atmosferze. Dlatego serdecznie zachęcamy dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów oraz całe rodziny z różnych części kraju: spotkajmy się online!

mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Nauka śpiewu i szlifowanie umiejętności aktorskich

Pierwsza z propozycji to indywidualne warsztaty teatralno-wokalne z Anną Kukawską (dla osób powyżej 10. roku życia). Powinny zainteresować zwłaszcza tych, u których zamiłowanie do śpiewania i marzenia o karierze wokalisty splatają się z aktorskimi ambicjami. Zajęcia te łączą naukę emisji głosu i kontrolowania go w zakresie intonacji i artykulacji dźwięków z pracą nad interpretacją utworu i improwizacją sceniczną. Uczestnicy będą m.in. rozwijać słuch muzyczny i doskonalić techniki wokalne, pracować nad impostacją głosu oraz interpretacją piosenki (tekstów literackich, poezji i prozy) i uczyć się zachowań scenicznych. Wszystko to pod okiem Anny Kukawskiej – wokalistki i aktorki z doświadczeniem zarówno teatralnym, estradowym jak i telewizyjnym. Ukończyła Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Prowadziła warsztaty wokalno-aktorskie w różnych instytucjach kultury, była członkiem jury teatralnych i recytatorskich konkursów dla dzieci i młodzieży. Występowała podczas wielu koncertów jako solistka oraz wokalistka zespołów muzyki rozrywkowej AQQ BAND, ABBA SONG, ABBA STARS, Projekt K3 i wielu innych. Szerszej publiczności jest znana z serialu „Policjantki i Policjanci”, w którym gra Emilię Drawską. Koszt udziału w jednej lekcji (45 min.) to 35 zł.

Kolejny muzyczny element naszej oferty online to Studio piosenki Doroty Helbin (dla osób w wieku od 16 lat). W ramach indywidualnych zajęć wokalnych instruktorka pomoże dobrać repertuar adekwatny do możliwości i upodobań muzycznych uczestnika. Wspólnie z nim będzie pracować nad zrozumieniem treści wybranego utworu oraz indywidualną interpretacją piosenki, a także korektą emisji głosu, dykcji i artykulacji. Nie zabraknie również podstaw tworzenia wizerunku scenicznego i kształtowania umiejętności i zachowań scenicznych. Program zajęć został opracowany tak, by zapewnić również kompleksowe przygotowanie do przeglądów, konkursów i castingów. Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem podkładów muzycznych. Koszt udziału w jednej lekcji (45 min.) to 35 zł.

Warto też dodać, że prowadząca, Dorota (Helbin) Bębenek, jest wokalistką z dyplomem w zakresie śpiewu solowego. W latach 1990–2000 była artystką Opery i Operetki Krakowskiej. Na estradzie, pod patronatem Kwart Music Polska, występuje pod pseudonimem Arisa Vinci. Przez dziesięć kolejnych lat była jurorką „Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”. Prowadzi zajęcia wokalno-aktorskie. Stale koncertuje. Współpracuje z muzykami sesyjnymi. Porusza się biegle w wielu gatunkach muzycznych – od muzyki klasycznej przez operetkę, musical, piosenkę aktorską, muzykę rozrywkową, jazz oraz wiele innych.

Terminy zajęć w ramach warsztatów wokalno-aktorskich oraz studia piosenki będą ustalane indywidualnie z każdym z uczestników.

Rodzinne warsztaty plastyczne z krakowskim akcentem

Okres przedświąteczny to doskonały moment na wspólną rodzinną zabawę. Na grudniowe popołudnia przygotowaliśmy więc wyjątkową, bożonarodzeniową odsłonę warsztatów plastycznych, które dadzą mnóstwo radości dzieciom i z pewnością pobudzą też duszę artysty-konstruktora w rodzicach i/lub dziadkach. Pozwolą również małym i dużym bliżej poznać słynną na cały świat krakowską, świąteczną tradycję. Serdecznie zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach  szopki  krakowskiej!

Na początek, uczestnicy poznają genezę i historię szopek krakowskich, dowiadując się m.in. kiedy i dlaczego tradycja ich tworzenia została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Będzie też kilka słów o współczesnych, najsłynniejszych szopkarzach. Następnie, pod okiem instruktorki, każda z rodzin uczestniczących w zajęciach stworzy własną, unikatową szopkę. Wcześniej każdy otrzyma listę materiałów i narzędzi niezbędnych do jej wykonania. Warsztaty będą się składały z czterech 60-minutowych spotkań (17.12/czwartek, godz. 17.30 oraz 4, 11 i 18.12/piątki, godz. 15.30). Wysokość opłaty za udział w całym cyklu zajęciowym wynosi 56 zł.

Warsztaty poprowadzi p. Sabina Czerniawska – absolwentka Liceum Plastycznego we Wrocławiu (profil wystawiennik) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek rzeźba). Od ponad dwudziestu lat uczy młodych adeptów sztuki, z powodzeniem rozwijając ich talenty w ramach Akademii Plastycznej Centrum Kultury Podgórza. Wielu jej podopiecznych rozpoczyna tę artystyczną przygodę w wieku wczesnoszkolnym i kontynuuje ją aż do ukończenia liceum. Od siedmiu lat p. Sabina wraz ze swoimi uczniami uczestniczy w „Konkursie szopek krakowskich”, organizowanym przez Muzeum Krakowa, zajmując wysokie miejsca w trzech kategoriach wiekowych.

Domowe laboratorium

Czy woda może płynąć do góry? Do jakich barwnych eksperymentów można wykorzystać substancję o skomplikowanym wzorze CH3COOH, którą znajdziemy w każdej kuchni? Czym jest skala pH i w jaki sposób chemicy poznają właściwości pewnych substancji? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać uczestnicy warsztatów chemicznych online organizowanych w ramach Klubu Młodego Naukowca. Znajdą je obserwując oraz wykonując samodzielnie, pod okiem instruktora, ciekawe i widowiskowe doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów. Przed każdymi zajęciami uczestnicy otrzymają listę niezbędnych do ich przeprowadzenia składników. Cały cykl zajęciowy będzie się składał z trzech tematycznych, 30-minutowych spotkań. Cena za udział w każdym z nich wynosi 35 zł. Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Poprowadzą je wykwalifikowane instruktorki z Chemical World. Zajęcia będą organizowane we czwartki, o godz. 17.30 (termin pierwszego spotkania zostanie ustalony po zebraniu się grupy).

Szczegółowe informacje i zapisy

Wszystkie zajęcia online będą prowadzone z wykorzystaniem popularnych platform i aplikacji internetowych (np. Zoom, Skype), które dla uczestników są dostępne nieodpłatnie i nie wymagają instalowania skomplikowanego oprogramowania. Wszyscy uczestnicy otrzymają również certyfikaty ukończenia zajęć. Ze względów organizacyjnych liczba osób mogących wziąć udział w zajęciach będzie ograniczona. Na każde z nich obowiązują również wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu i programu poszczególnych zajęć online można znaleźć na ckpodgorza.pl, w zakładce „Oferta”. Trzeba wejść w segment „Zajęcia” i – korzystając z filtrów wyszukiwania – spośród dostępnych lokalizacji wybrać Siedzibę Główną. W wynikach wyszukiwania pojawią się wszystkie dostępne propozycje. Klikając w wybraną, po zapoznaniu się z warunkami uczestnictwa, można zapisać się na wytypowane zajęcia lub warsztaty – przycisk „Zapisy na zajęcia” przekieruje nas do odpowiedniego formularza online.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy również do kontaktu telefonicznego (12 656 36 70 wew. 25 lub 30) oraz mailowego (edukacja@ckpodgorza.pl).

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.