Co zadziwiło archeologów badających Kopiec Krakusa i co wspólnego z legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa? Odpowiedź na te i inne pytania oraz całą garść ciekawostek dotyczących historii Święta Rękawki możecie poznać, słuchając premierowego odcinka podcastu #PodgórzewKulturze – nowego projektu Centrum Kultury Podgórza.
Podcast, jako forma prezentowania treści w internecie („odcinkowa audycja” dźwiękowa lub w formie audio-video) zyskuje na popularności. Można znaleźć podcasty poświęcone niemal każdej dziedzinie – od piękna i urody, przez kulinaria i podróże, po nowinki technologiczne i motoryzację. Przyszła pora, aby również w ten sposób mówić o tym, co najciekawsze w życiu kulturalnym prawobrzeżnej części Krakowa i całego miasta – Centrum Kultury Podgórza rusza więc z nowym projektem podcastowym pod hasłem #PodgórzewKulturze. W kolejnych odcinkach – z udziałem zaproszonych gości – będą prezentowane informacje i ciekawostki dotyczące najważniejszych wydarzeń i przedsięwzięć realizowanych przez CKP. Nie zabraknie też nawiązań do barwnej i bogatej historii Podgórza.
Premierowy odcinek jest poświęcony historii Święta Rękawki (jego genezie i znaczeniu w dziejach i tradycji Słowian), o której opowiada gość, p. Norbert Tkacz – członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, współorganizującej z Centrum Kultury Podgórza obchody Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa. Słuchając go, dowiecie się nie tylko, skąd wzięła się nazwa święta, ale również: dlaczego kilka wieków temu – w pewien szczególny wiosenny wieczór – u stóp Kopca płonęły ognie, co zbulwersowało austriackich zaborców tak mocno, że w XIX w. zakazali obchodzenia Święta Rękawki, a także co zadziwiło archeologów badających Kopiec Krakusa po II wojnie światowej i co wspólnego z legendarnym księciem może mieć słynna chorwacka wyspa Krk.
Podcastów z cyklu #PodgórzewKulturze możecie słuchać na ckpodgorza.pl oraz w serwisie YouTube i na platformie Spotify.
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się
więcej.