Po roku przerwy na teren Podgórza powracają obchody Święta Plonów. Wywodzące się z słowiańskiej kultury ludowej święto zainaugurowane zostanie dziękczynną Mszą Świętą w Kościele Niepokalanego Serca Maryi (ul. Półłanki 100) o godzinie 11.30.

Korowód dożynkowy

Na terenie Klubu Przewóz (przy ul. Łutnia 1) o godzinie 14.00 gości przywita muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Dętej. Następnie ukształtuje się tradycyjny barwny korowód dożynkowy, który przy muzyce akordeonu przemierzy ulice Rybitw i Przewozu, aby zakończyć swoją trasę na terenie dożynek. Uroczyste świętowanie rozpocznie się o godzinie 15.00 przywitaniem zaproszonych gości oraz występami artystycznymi przygotowanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 137. Pasjonaci historii zostaną zaproszeni do wysłuchania pasjonującej opowieści pana Franciszka Słowika, który przedstawi realia życia w dawnym Przewozie, opisze zapomniane miejsca i opowie o najważniejszych lokalnych wydarzeniach.

Atrakcje dla najmłodszych

Dla dzieci uczestniczących w dożynkach przygotowany został wyjątkowy spektakl „Słoń jest szczęśliwy” w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru Otwartego (godz. 16.00). Aktorzy zabiorą najmłodszych do wspólnego odkrywania bajki o słoniu, która nie tylko będzie okazją do wspaniałej zabawy, ale także szansą poznania kulis działania teatru oraz zwrócenia uwagi dzieci i rodziców na istotne dla społeczeństwa tematy. Dodatkowo dla wszystkich dzieci przewidziane zostały atrakcje prowadzone przez profesjonalnych animatorów, słodki poczęstunek – wata cukrowa, popcorn, konkursy z nagrodami i liczne niespodzianki.

Muzyczna biesiada

W godzinach popołudniowych na dożynkowej scenie pojawi się Artur Witkowski (godz. 16.45), który wykona covery najpopularniejszych utworów muzyki rozrywkowej podczas koncertu „Złote przeboje”. Następnie uczestnicy wydarzenia zostaną zaproszeni na wyjątkowy występ wokalistki i aktorki Anny Kukawskiej (godz. 17.45), która zaśpiewa największe przeboje polskiej muzyki. Podczas zabawy będzie można również spróbować tradycyjnego poczęstunku, grochówki wojskowej, wziąć udział w konkursach, a także obejrzeć pokaz pierwszej pomocy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wspólna zabawa podczas Dożynkowej Biesiady muzycznej, która rozpocznie się o 18.45 i potrwa aż do 21.00.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla uczestników Dzielnicowych Dożynek w Przewozie będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.
Organizatorami dożynek jest Dzielnica XIII Podgórze, Centrum Kultury Podgórza, a partnerami wydarzenia zostali Miejski Ośrodka Pomocy Społecznej – Program Aktywności Lokalnej i OSP Przewóz. Wstęp na wszystkie wydarzenia dożynkowe jest wolny.

Plakaty

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.