Krakowskie Noce na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny miasta i od lat cieszą się niezwykłą popularnością. Czerwcową odsłoną tego cyklu jest Noc Tańca, która po ubiegłorocznych utrudnieniach powraca na zlokalizowane w całym mieście sceny plenerowe. Wieczorem 13 czerwca krakowianie i wszyscy goście znów będą mogli na żywo obserwować artystów podczas wyjątkowych pokazów. Plenerowa scena przygotowana przez Centrum Kultury Podgórza zlokalizowana będzie na Rynku Podgórskim i od 16.00 do 21.00 prezentowane będą na niej rozmaite gatunki taneczne.

Młodzi artyści i taniec z różnych części świata

Podgórskie obchody Nocy Tańca rozpoczną młodzi artyści z grupy tanecznej Studio Artystyczne POINT Zawiła. Na pokaz nowojorskiego tańca wywodzącego się z mambo i salsy zaprosi zespół taneczny „Hustle Show Kraków”, a zaraz po nim dzieci i młodzież ze Studio Ruchu SK-ART zaprezentują wykonywany w duetach i formacjach balet oraz hip-hop. Następnie publiczność będzie mogła podziwiać występ zespołu tanecznego „Art Rock” trenującego na co dzień w Centrum Kultury Podgórza, który zaprezentuje współczesny taniec inspirowany polonezem. Pomiędzy występami grup tanecznych zaprezentowany zostanie spektakl zatytułowany „Noc w ogrodach Granady” w wykonaniu zespołu flamenco „Aire Andaluz”. Dzięki artystom scenę wypełni hiszpańska muzyka, dźwięk kastanietów, śpiew i rytm tańca flamenco. Po spektaklu wystąpi dziecięcy zespół taneczny „Funky Free Dance”, a zaraz po nim Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich „Iglika” zaprezentuje taniec wywodzący się z  folkloru bałkańskiego. W przygotowanym przez zespół repertuarze znajdą się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii i Grecji. Pod koniec tanecznych podróży Zespół Regionalny „Grojcowianie” wykona tańce Górali Beskidu Żywieckiego: obyrtkę, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, polki, walce i hajduk. Część pokazów tanecznych zakończy grupa „Kachol” wykonująca taniec izraelski nawiązujący do tradycji żydowskiej. Podczas występu tancerzy utwory „Kol Ha'Olam Kulo” i „Hine Ma Tov" zostaną wykonane na żywo przez krakowskiego artystę Mariusza Kolucha.

Opowieści legendy tańca i spektakl o historii poloneza

Uczestnicy Nocy Tańca będą mieli okazję spotkać się z wyjątkową artystką, która od lat tworzy polską scenę taneczną. Swoimi wspomnieniami z burzliwych lat sześćdziesiątych podzieli się z publicznością znana na całym świecie polska tancerka i choreografka – Krystyna Mazurówna.  Wraz z artystką powrócimy do lat 60. i 70., w których zasłynęła eksperymentami choreograficznymi oraz przełamywaniem konwencji muzycznych i tanecznych. Zwieńczeniem Nocy Tańca na Rynku Podgórskim będzie spektakl „Polonez nasz ślad” przygotowany przez Balet Cracovia Danza. Podążając za historią narodowego tańca widzowie spektaklu poznają styl danych epok, estetykę, a także panujące na przestrzeni wieków stosunki społeczne. Na zakończenie Nocy Tańca publiczność zostanie zaproszona przez Balet Cracovia Danza oraz Zespół Tańca Ludowego "Krakowianie" do wspólnego odtańczenia poloneza.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla publiczności Nocy Tańca będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Szczegółowy program Nocy Tańca 2021 jest dostępny na: krakowskienoce.pl

SCENA PLENEROWA – Rynek Podgórski | 13.06.2021 (niedziela)

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.