W 1939 r. Chile zadeklarowało neutralność wobec rozpoczynającej się w Europie wojny. Prezydentem Republiki w tym czasie był Pedro Aguirre Cerda. Na początku 1940 r. Polska utworzyła poselstwo dyplomatyczne w Santiago de Chile, mianując Władysława Mazurkiewicza ministrem pełnomocnym, który pełnił funkcję łącznika między rządem Chile i rządem Polski na uchodźstwie. Następnie, rząd Polski na uchodźstwie zwrócił się do rządu Chile z prośbą o reprezentowanie jego interesów – najpierw (w czerwcu 1940 r.) na terenie Królestwa Włoch, a następnie (w październiku 1940 r.) w Królestwie Rumunii. W ten sposób Chile wzięło odpowiedzialność za tysiące polskich przesiedleńców i uchodźców podczas II wojny światowej, którzy znaleźli się w tych dwóch państwach.
Chilijscy dyplomaci angażowali się w działania mające na celu dostarczenie potrzebującym odzieży, żywności, schronienia i lekarstw. Ponadto, wydawali lub odnawiali dokumenty podróży i podejmowali starania o przyznanie wiz, dzięki czemu udało się uratować tysiące Polaków.
Na wystawę składają się 24 plansze z archiwalnymi, unikatowymi zdjęciami oraz skanami dokumentów. Wcześniej (pod innym tytułem) była ona prezentowana m.in. w Bydgoszczy w ramach obchodów 150. rocznicy powstania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chile. Na przełomie czerwca i lipca br. (10.06-29.07.2022) będzie eksponowana w stolicy Małopolski, uświetniając 25-lecie ustanowienia Konsulatu Republiki Chile w Krakowie. Będzie można ją oglądać w Centrum Kultury Podgórza, przy ul. Sokolskiej 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00–15.00).
Most im. Józefa Piłsudskiego, który widać z okien Centrum Kultury Podgórza, był niemym świadkiem wielu tragicznych wydarzeń okresu II wojenny światowej – m.in. przymusowej przeprowadzki Żydów do krakowskiego getta, którego granice znajdowały się w pobliżu oraz ich wysiedleń. Nie jest więc przypadkiem, że właśnie tutaj będzie eksponowana wystawa poświęcona chilijskim dyplomatom, którzy nie pozostali obojętni na wojenny los Polaków, w tym wielu polskich Żydów, szukających schronienia poza granicami naszego kraju i mieli odwagę nieść im pomoc. Zachęcam wszystkich krakowian i gości do jej obejrzenia – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Plakaty

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.