Tegoroczna edycja Nocy Poezji odbędzie się pod hasłem „Milczenie i cisza w poezji”. Temat zdaje się być zaprzeczeniem tego, co najczęściej z poezją kojarzymy, bo wiersze to przecież słowa, a słowa czytane na głos to dźwięki. Skąd więc milczenie i cisza? Jak podkreślają pomysłodawcy projektu:
Najprostsza odpowiedź brzmi: z przerw, ze szczelin między słowami. A te w poezji – chyba najoszczędniej operującej słowem odmiany literatury – potrafią nosić szczególnie wiele znaczeń. I to właśnie tym przestrzeniom „pomiędzy” chcielibyśmy się przyjrzeć.
Patronką roku 2023 jest Wisława Szymborska, stąd też w programie imprezy znajdą się liczne elementy nawiązujące do twórczości Noblistki – jej limeryków, lepiejów, kolaży i listów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również tym razem w tę inicjatywę włącza się również Centrum Kultury Podgórza – zapraszając do udziału w ciekawych poetyckich eventach, które odbędą się w siedzibie głównej oraz wybranych filiach.

VI Noc Poezji Migowej w siedzibie głównej CKP

Poezja migowa różni się od tej, która znana jest osobom posługującym się językiem fonicznym. Możemy wyróżnić kilka jej rodzajów, m.in.: poezję kształtu, poezję liczbową czy poezję imienną. Wchodzi ona również w skład Visual Vernacular (Języka Wizualnego, zwanego też „miganiem pantomimicznym”) – teatralnej formy opowiadania historii w naturalnym języku migowym, z silnym wyczuciem ruchów ciała, znaków, gestów oraz ekspresji twarzy. Celem Nocy Poezji Migowej – organizowanej cyklicznie od 2018 r. – jest nie tylko przybliżanie i popularyzowanie tej formy sztuki wśród osób słyszących, ale również stworzenie płaszczyzny dla integracji dwóch zupełnie różnych od siebie – pod względem językowym i kulturowym – społeczności: osób Głuchych oraz słyszących.
Program tegorocznej edycji wydarzenia – która odbędzie się w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13), 7 października 2023 (sobota), w godz. 17.30-21.00 – został podzielony na trzy główne panele. W pierwszej części odbędą się warsztaty z podstaw tworzenia poezji migowej, w których będą mogły wziąć udział zarówno osoby słyszące, jak i Głuche. Zajęcia będą prowadzone w całości w języku migowym z symultanicznym tłumaczeniem na foniczny język polski. Uczestnicy poznają główne zasady tworzenia poezji migowej, podstawowe elementy formy Visual Vernacular, a także spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie.
Kolejnym punktem będzie krótki wykład o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej – w tej części zaprezentowany zostanie również przydomek migowy przypisany autorce. Warto wyjaśnić, że każda osoba funkcjonująca w świecie Głuchych poza imieniem i nazwiskiem posługuje się swoim własnym przydomkiem (znakiem) migowym, który tworzony jest (przez tę osobę lub jej środowisko) na podstawie jej nazwiska, cech charakterystycznych, zawodu lub pasji. Przydomki migowe kulturowo nadaje się również postaciom historycznym oraz znanym osobom związanym z literaturą, sztuką, polityką etc. Wykład będzie tłumaczony na polski język migowy, a wszystkie treści będą dodatkowo wyświetlone na rzutniku w formie prezentacji.
Na koniec odbędzie się pokaz poezji migowej i formy Visual Vernacular oraz prezentacje wybranych utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej, a także wierszy innych autorów i  autorek. Cały pokaz będzie tłumaczony przez profesjonalistów zrzeszonych w  Stowarzyszeniu Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Treść każdego wiersza wyświetlana będzie również na ekranie w formie pisanej. Warto podkreślić, że pokaz interpretacji utworów poetyckich zostanie przygotowany na podstawie zgłoszeń poetek i poetów-amatorów zarówno słyszących, jak i słabosłyszących oraz Głuchych.

Powstanie też fotorelacja z wydarzenia, a z wybranych zdjęć stworzona zostanie wystawa, którą będzie można oglądać w Centrum Kultury Podgórza przez dwa tygodnie.
Zaproszenie na wydarzenie w języku migowym.
Organizatorem VI Nocy Poezji Migowej jest Centrum Kultury Podgórza, we współpracy z Fundacją Grupa MIGAWKI – pomysłodawcą projektu. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Poetyckie 3w1 w Klubie Wola Duchacka

Klub Wola Duchacka – filia CKP zlokalizowana przy ul. Malborskiej 98 – zaprasza 6 października 2023 (piątek), o godz. 18.00 na spektakl poetycki zatytułowany „Powiedz mi, jak ci na imię? – Cisza”. (scenariusz: Beata Anna Symołon, reżyseria: Mikołaj Wiepriew). Sztuka ta powstała na podstawie jednoaktówki noblisty Maurice’a Maeterlincka „Wnętrze”, wierszy Wisławy Szymborskiej – również uhonorowanej literackim noblem – i poezji Władysława Broniewskiego – wspaniałego poety, którego liryka została niemal zapomniana. Wystąpią: Dominika Jucha, Krzysztof Janik, Andrzej Róg, Mikołaj Wiepriew oraz uczestnicy zajęć organizowanych w Klubie Wola Duchacka. W spotkaniu poetyckim będzie można wziąć udział osobiście lub obejrzeć je online – transmisja będzie prowadzona na profilu facebookowym Klubu.

Poezja śpiewana i nietypowa wystawa w Dworze Czeczów

Od 6 października, przez trzy kolejne dni, poezja będzie również obecna w Dworze Czeczów – filii CKP, mieszczącej się przy ul. ks. J. Popiełuszki 36. Cykl aktywności rozpocznie (6 października, o godz. 18.00) wernisaż wystawy poetyckiej „Pomilczmy razem”, prezentującej grafiki krakowskiej malarki Izabeli Gajewskiej-Dziuban. Uczestnicy konkursu o  tym samym tytule, pisali do nich wiersze. Wernisaż będzie więc również okazją do zaprezentowania laureatów oraz wysłuchania ich utworów poetyckich w  autorskiej interpretacji. Kolejnego dnia (7 października/sobota), również o godz. 18.00 odbędzie się finałowy koncert II Przeglądu Poezji Śpiewanej im. Tadeusza Śliwiaka „Masz w oczach to, co mi świat mógł dać…”. Na scenie oprócz znanych i cenionych artystów wystąpią też laureaci konkursu na prezentację piosenki poetyckiej, którzy wykonają m.in. utwory do słów Patrona konkursu. Poezji Tadeusza Śliwiaka będzie można posłuchać również w niedzielę (8 października), o godz. 17.00, podczas finału konkursu recytatorskiego „Na krakowskim Rynku”, poświęconego twórczości poetyckiej tego znanego krakowskiego poety i aktora.

Poezja na syntezator i głos modulowany w CSW Solvay

W sobotę, 7 października 2023, o godz. 16.00 warto się też wybrać do Centrum Sztuki Współczesnej Solvay – filii CKP, znajdującej się przy ul. Zakopiańskiej 62, na wieczór performatywny poezji Adama Macedońskiego, zatytułowany „Czyta się w 3 minuty” (scenariusz i reżyseria: Jaro Tochowicz).

Adam Macedoński był krakowskim artystą plastykiem i poetą, Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Tytuł wydarzenia w CSW Solvay nawiązuje do jego autorskiej rubryki, w czasopiśmie „Przekrój”, w której – w latach 60. XX w. – zamieszczał poezję i felietony oraz charakterystyczne rysunki przedstawiające „kwadratowe ludziki”. W obrębie poezji i grafiki stworzył niezwykle osobisty język artystycznego opowiadania o współczesnym mu świecie. Podczas wieczoru performatywnego jego poezję będą czytać Monika Jung i Krzysztof Drozdowski, a prezentacji tej towarzyszyć będzie wyjątkowy muzyczny podkład, tworzony w oparciu o syntezatory i głos modulowany (Zespół Dropsy). 

Organizatorem wydarzenia jest CSW Solvay we współpracy ze Stowarzyszeniem „Skałka” na Skałce i Stacja Badawcza Outsider Art.

Cykl Krakowskie Noce

Noc Poezji stanowi część miejskiego cyklu Krakowskie Noce (koordynowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK). Składa się na niego łącznie siedem projektów kulturalnych. Za nami już tegoroczna: Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca i Noc Jazzu i Noc Cracovia Sacra. Całość zwieńczy właśnie Noc Poezji, organizowana w dniach 6-8 października 2023. Więcej.

Program

6 października/piątek
godz. 18.00 | CKP - Klub Wola Duchacka (ul. Malborska 98)
Spektakl poetycki „Powiedz mi, jak ci na imię? – Cisza”
scenariusz: Beata Anna Symołon, reżyseria: Mikołaj Wiepriew
wystąpią: Dominika Jucha, Krzysztof Janik, Andrzej Róg, Mikołaj Wiepriew oraz uczestnicy zajęć organizowanych w Klubie Wola Duchacka

godz. 18.00 | CKP – Dwór Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36)
Wernisaż wystawy poetyckiej „Pomilczmy razem”
Prezentacja grafik krakowskiej malarki Izabeli Gajewskiej-Dziuban połączona z recytacją nawiązujących do nich utworów poetyckich, napisanych przez uczestników konkursu o tym samym tytule.

7 października/sobota

godz. 16.00 | Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62)
„Czyta się w 3 minuty” – wieczór perfomatywny poezji Adama Macedońskiego
scenariusz i reżyseria: Jaro Tochowicz
czytają: Monika Jung, Krzysztof Drozdowski
zespół Dropsy: w składzie Jarko Muzykant syntezatory Live głos modulowany

godz. 17.30–21.00 | Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)
VI Noc Poezji Migowej – Wisława Szymborska
W programie:
- warsztaty podstaw tworzenia poezji migowej (dla osób słyszących oraz Głuchych)
- wykład o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej (z tłumaczeniem na polski język migowy oraz z treścią prezentacji wyświetlaną na rzutniku multimedialnym)
- pokaz poezji migowej i formy Visual Vernacular oraz prezentacje wybranych utworów poetyckich autorstwa Wisławy Szymborskiej i innych twórców (z tłumaczeniem na polski język migowy oraz z  treścią każdego z wierszy w formie pisanej, wyświetlaną na rzutniku multimedialnym)

godz. 18.00 | CKP – Dwór Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36)
Finałowy koncert II Przeglądu Poezji Śpiewanej im. Tadeusza Śliwiaka „Masz w oczach to, co mi świat mógł dać…”
Na scenie oprócz znanych i cenionych artystów wystąpią też laureaci konkursu na prezentację piosenki poetyckiej, którzy wykonają m.in. utwory do słów Patrona konkursu.

8 października/niedziela

godz. 17.00 | CKP – Dwór Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36)
Finał konkursu recytatorskiego „Na krakowskim Rynku”
poświęconego twórczości poetyckiej Tadeusza Śliwiaka

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.