Noc Tańca, to cykliczna miejska impreza, za sprawą której co roku –  w czerwcowy wieczór –  krakowskie rynki i place zamieniają się w taneczne parkiety, zachęcając do podziwiania różnorodnych pokazów i integracji poprzez taniec. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie 18 czerwca (sobota) pod hasłem „Z tańcem przez świat”. Włączy się w nią również Centrum Kultury Podgórza.
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
noc tańca
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
Noc tańca 2021
1 /

Od greckiego hasapiko po indyjski boolywood

Na plenerowej scenie na Rynku Podgórskim najpierw (godz. 15.00) zaprezentują się dziecięce zespoły taneczne z Centrum Kultury Podgórza (siedziby głównej oraz filii), a potem (od godz. 16.00) estrada będzie należeć do artystów prezentujących tańce z najróżniejszych zakątków świata. Rozpoczniemy pokazem tańców z Centralnej Europy (węgierskich, cygańskich, hanackich i ukraińskich) w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza, pod kierownictwem Romany Agnel. Potem przyjdzie pora na: ukraiński taniec liryczny (wystąpią uczennice Studia Ruchu Simple), tańce bałkańskie (m.in. z Bułgarii, Serbii, Macedonii), które zaprezentuje Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika, a także etiudę flamenco w wykonaniu Formacji Tanecznej Contra el Viento, czy tańce indyjskie w wykonaniu zespołu Natyalaya (w programie m.in.: bharatanatyam, kathak oraz bollywood). Nie zawiodą się również miłośnicy Grecji – na Rynku Podgórskim wystąpi zespół H Ζωή (życie), pod kierownictwem Kariny Skrzeszewskiej, wykonując pięć tańców z różnych regionów tego kraju: kalamatianos, serenitsa, hasapiko, sirto oraz tsamiko. Specyfikę tańców irlandzkich przybliży nam zespół Eriu, a współczesne tańce żydowskie oraz te odwołujące się do starszej tradycji żydowskiej zaprezentuje grupa tańca izraelskiego Kachol. Na koniec zaprosimy wszystkich zgromadzonych  do udziału w wielokulturowej, plenerowej potańcówce na Rynku Podgórskim (godz. 19.00–21.00), którą poprowadzi DJ Wake Up.

Tańczyć każdy może i każdy powinien!

W ramach Nocy Tańca 2022 Centrum Kultury Podgórza przygotowało również zajęcia dla wszystkich, którzy nie tylko lubią taniec oglądać, ale również sami chcieliby spróbować swoich sił na parkiecie. W godz. 11.00–14.00 w siedzibie głównej CKP, przy ul. Sokolskiej 13 (sala taneczna, I piętro), odbędą się warsztaty tańców narodowych z różnych stron świata, a w godz. 16.00–19.00 będzie okazja, by poznać podstawy międzynarodowych tańców w kręgu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względów logistycznych obowiązują zapisy mailowe (edukacja@ckpodgorza.pl). Prosimy również o przygotowanie obuwia zmiennego oraz luźnego ubioru. Szczegółowych informacji na temat zajęć i zapisów udziela Dział Organizacji Imprez i Edukacji Centrum Kultury Podgórza, tel.: 12 656 44 41 wew. 30.

 

Szczegółowe informacje na temat Nocy Tańca 2022 oraz pełny program wydarzenia są dostępne TUTAJ 

NOC TAŃCA 2022 – PODGÓRZE

18.06.2022 | PROGRAM

Scena plenerowa na Rynku Podgórskim | godz. 15.00–21.00

godz. 15.00–16.00 | Występy dziecięcych zespołów tanecznych z Centrum Kultury Podgórza (siedziby głównej oraz filii)

godz. 16.00–16.20 | Pokaz tańców Europy Centralnej w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza

W programie: tańce węgierskie, cygańskie, hanackie, ukraińskie (inscenizacja – Romana Agnel; choreografia –  Romana Agnel, Leszek Rembowski, Michał Zubkow, Zsolt Szarka; kostiumy –  Monika Polak-Luścińska, Bożena Pędziwiatr )

Balet Cracovia Danza (założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa), to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Cechy charakterystyczne jego spektakli to: komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy oraz doskonała muzyka Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień o tematyce od średniowiecza po XX wiek. Zespół propaguje także polską tradycję tańca. Więcej o zespole na: cracoviadanza.pl

godz. 16.20–16.23 | „Kwitnące ciernie” – ukraiński taniec liryczny w wykonaniu  uczennic Studia Ruchu Simple

Kwitnące ciernie to rodzaj ukraińskiego korowodu, nawiązującego do obrzędu wianków. Uczennice Studia Ruchu Simple wykonają go do pięknej, oryginalnej muzyki ukraińskiej pieśniarki Illarii (choreografia: Natalia Bondarczuk – znakomita choreograf ze Lwowa, muzyka: ILLARIA – ukraińska piosenkarka, kompozytorka i poetka; solistka własnego projektu muzycznego ILLARIA)

godz. 16.23–16.45 | Występ Zespołu Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika

W programie: ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego (m.in. Bułgarii, Serbii, Macedonii oraz Grecji).

Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich Iglika (po bułgarsku „pierwiosnek”) powstał w 2001 roku przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownikiem
i choreografem zespołu jest Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ. Iglika jest zespołem amatorskim, skupiającym dorosłych pasjonatów folkloru bałkańskiego, którzy rozwijają swoje umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe tańce i pieśni krajów Półwyspu Bałkańskiego, przede wszystkim Bułgarii, Serbii, Macedonii, Grecji. Zespół cały czas powiększa swój repertuar o nowe melodie, pieśni i tańce z różnych regionów.

godz. 16.45–17.15 | Pokaz etiudy flamenco w  wykonaniu Formacji Tanecznej Contra el Viento, działającej przy szkole tańca flamenco La Pasión w Krakowie

Contra el Viento jest formacją skupiającą grupę osób od wielu lat uczęszczających na zajęcia w szkole tańca flamenco La Pasión, które chcę wyjść ze swoją pasją poza zwykłą formułę lekcji tańca. Powstała kilka lat temu pod czułym okiem tancerki i instruktorki tańca Violi Bednarczyk.

godz. 17.15–17.35 | Pokaz tańców indyjskich w wykonaniu zespołu Natyalaya

W programie: taniec bharatanatyam i kathak oraz bollywood - choreografie klasyczne z tradycyjnego repertuaru oraz własne aranżacje (Przygotowanie: Anita Singh)

Natyalaya to krakowska grupa taneczna specjalizująca się w tańcach indyjskich, założona w 2008 r. przez Ewę Wardzałę. Występuje na wydarzeniach związanych z kulturą indyjską i jej promocją.

godz. 17.35–18.00 | Pokaz tańców greckich w wykonaniu zespołu H Ζωή (życie)

W programie: 5 tańców z różnych regionów Grecji (kalamatianos, serenitsa, hasapiko, sirto, tsamiko) Instruktor: Karina Skrzeszewska

godz. 18.00–18.20 | Pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu Zespołu Eriu

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku miłośniczek tańca, oczarowanych muzyką irlandzką. Obecnie tworzą go: Katsiaryna Prasalovich, Edyta Kiebzak, Agata Kowalczyk (choreograf), Małgorzata Śliwa, Zuzanna Machnik oraz Anna Kowalczuk.
 
godz. 18.20–18.40 | Występ grupy tańca izraelskiego Kachol

Grupa Tańca Izraelskiego „KACHOL”, która powstała w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży
w 2005 r., zaprezentuje współczesne tańce izraelskie oraz tańce odwołujące się do starszej tradycji żydowskiej, jak pieśń Rabina Nachmana z Bracławia „Kol Ha'Olam Kulo” i hymn „Hine Ma Tov”. Utwory, do których zespół zatańczy, zostaną wykonane na żywo przez krakowskiego artystę Mariusza Kolucha (aranżacja, śpiew). Aranżacje tańców: Kinga Pawlus i Marzena Dudziuk-Koluch

godz. 18.40–19.00 | Spektakl taneczny „Sen nocy letniej” w wersji irlandzko-szkockiej, w wykonaniu zespołu Comhnlan

Comhlan jest najstarszym zespołem tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce. Od początku swojej niemal 30 historii jest związany z Krakowem. Grupa jest afiliowana  przy Royal Scottish Country Dance Society. Członkowie zespołu należą też do prestiżowej szkoły tańca irlandzkiego McGahan-Lees Academy.

Choreografia zespołu jest oparta na motywach sztuki Williama Szekspira „Sen nocy letniej” – zabawnej komedii omyłek w miłosnym życiu ludzi, i w fantastycznym świecie elfów, podczas świętowania najkrótszej nocy w roku. Zespół opowiada tę historię językiem tradycyjnych i współczesnych tańców szkockich i irlandzkich.

godz. 19.00–21.00 | Wielokulturowa potańcówka na Rynku Podgórskim

Prowadzenie: DJ Wake Up

Ponadto w programie: pokazy Street Dance oraz nauka tańców izraelskich i bałkańskich.

 

Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13 | godz. 11.00–14.00 oraz 16.00–19.00

godz. 11.00–14.00 | Warsztaty tańców narodowych z różnych stron świata

godz. 16.00–19.00 | Międzynarodowe tańce w kręgu, instruktor: Dorota Kaczor

Informacje: Dział Organizacji Imprez i Edukacji Centrum Kultury Podgórza, tel.: 12 656 44 41 wew. 30

UWAGA: liczba miejsc na wszystkie warsztaty taneczne jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@ckpodgorza.pl. Prosimy o przygotowanie obuwia zmiennego oraz luźnego ubioru.

Szczegóły na ckpodgorza.pl

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.